БЕРДЯНСЬКА ЦЕНТРАЛIЗОВАНА БIБЛIОТЕЧНА СИСТЕМА

Головна | Реєстрація | Вхід
Неділя, 18.08.2019, 09:47
Вітаю Вас Гість | RSS

Меню сайту
Наш опрос
Оцените сайт
Всього відповідей: 516
Друзья сайта
  • Президент України
  • Урядовий портал
  • Верховна Рада України
  • Запорізька обласна рада
  • Запорізька обласна державна адміністрація
  • Бердянська міська рада
  • ТV Бердянськ
  • Бердянские ведомости
  • Газета «Город»
  • Бердянск 24
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

     Питання про другі морські ворота у Північному Приазов’ї жваво обговорювалося у височайшому Сенаті ще у 1817 році. За наказом генерал-губернатора Новоросійського краю графа М.С. Воронцова капітан другого рангу Крітський та геодезист Манганарі ретельно обстежили узбережжя та морські води Бердянської затоки і Обіточної коси. Робота була проведена велика, у звіті  відображені значні переваги проекту, - і, як результат, у 1827 на березі Бердянської затоки була збудована пристань – майбутнє місто Бердянськ.

     Селище  постійно розбудовувалося, збільшувалася  кількість мешканців, закладалися  основи промисловості, відкривалися освітні  та культурні заклади. Першу згадку про книгозбірню знаходимо у  щоденниках В.К.Крижановського, літописця нашого міста. „... во время управления мною Бердянскою таможенною заставою, при Заставе, я завел Библиотеку еще  в 1843 году и весь город пользовался; но, выехав в 1847 году в Мариуполь, я оставил ея при Таможне, по возвращению же моем в  1851 году все разобрано…»

     У місті поступово відкриваються  земські бібліотеки. Про результати їх діяльності  складалися докладні звіти, які уважно розглядалися на засіданнях Бердянської земської управи.

     У 1892 році громадянином Е.Г.Ростовським  місту була подарована  приватна бібліотека, яка стала основою міської публічної бібліотеки. Саме цей рік вважається датою заснування Центральної міської бібліотеки ім.  Н.К. Крупської.

     До 1917 року в місті успішно функціонували  бібліотеки при різноманітних навчальних закладах/ школах, народних училищах/, які обслуговували не лише учнів, а й усім жителям повіту.

       Революція, громадянська війна,  розруха та безлад у країні  не сприяли розвитку бібліотечної  справи міста.  Страшну картину  являв собою Бердянськ того  часу. Все, що можна було зруйнувати – зруйнували, все, що можна вкрасти – розграбували.

     „Денег  ни копейки. Все кассы взорваны. Топлива нет. Здания без окон.» - доповідав губкому секретар повітового парткому. Треба було терміново відбудувати зруйновані житлові будівлі, нагодувати голодних, дати їм роботу, врятувати безпритульних дітей, відродити курорт, тощо.

     У 1921 році розпочинаються заняття в  агрошколі, відкриваються двері  професійно-технічної школи та вечірнього робфаку, налагоджується система народної освіти. Бердянськ, як і всі міста країни, активно включається у всенародний похід по ліквідації неграмотності. Разом з освітянами цю важку роботу виконують і бібліотечні працівники міста. При школах, клубах відкриваються хати-читальні, де проводяться голосні читання, прищеплюється любов до книги та знань.

     До  кінця 1921 року в Бердянську успішно  працювали 3 державні і 14 відомчих книгозбірень. У збірнику „Бердянськ та його околиці” Вип. 1-й 1928 року читаємо: „Міська книгозбірня  обслуговує читачів усіх верств. Кількість книжок – 38254. Одвідувачів на день пересічно – 180”. Далі – перелік гуртків при клубах міста, серед яких один бібліотечний.

     Великі  збитки були нанесені місту за часи Великої Вітчизняної війни. Зазнали  шкоди промислові підприємства, будівлі  освіти, медицини, культури та приватний сектор. Окупанти вилучили з фондів міської бібліотеки №1 твори К.Марксв, Ф.Енгельса, В.Леніна, І.Сталіна та ін. З цих книг на розі вулиць Червона та Петровського було споруджене величезне вогнище, яке не гасло кілька днів і нагадувало часи інквізиторського середньовіччя серед розграбованого та сплюндрованого Бердянська. Бібліотекарі, ризикуючи життям та свободою, роздали книги читачам, що б врятувати хоча б частину бібліотечних фондів. Під час боїв по визволенню фашисти знову підпалили місто,- не оминула зла доля і приміщення бібліотеки. З 7 жовтня 1941 року по 17 вересня 1943 року, а саме стільки тривала окупація Бердянська, було зруйновано 42 книгозбірні з фондом 487138 екземплярів на суму 6481570 крб. В це число не увійшли дані по бібліотекам будинків відпочинку та санаторіїв.

     Після визволення у 1943 році міська бібліотека №1 гостинно відчиняє двері для відвідувачів. По вул. Дюміна ( у старому корпусі  СШ №1) збереглася невелика двоповерхова будівля, де в одній кімнаті розмістилися зразу три бібліотеки:  міська бібліотека №1, дитяча бібліотека та бібліотека машинобудівного технікуму. Зав. відділом культури Гриженко М. Ю., завідуюча Воскресенською В.В. і Шаповаловою Є.І було зроблено, практично, неможливе. З усіх кінців СРСР в Бердянськ надходили посилки з книгами, а жителі міста повертали збережені видання.

     Бібліотекам було затісно в одному приміщенні і першою в будівлю по вул. Красной  поряд з КДБ та міськомом партії переїздить дитяча книгозбірня. Потім  на вулицю Леніна переміщується міська бібліотека №1 (поті там буде працювати хлібний магазин). В ті часи книгозбірню для дорослих очолює Шматкова М.М., для дітей  - Дегтярьов О.А. Вони працюють на бібліотечній ниві до середини 70-х. Справжні фахівці, ентузіасти бібліотечної справи, не рахуючись з особистим життям, сім’єю та здоров’ям, по зернинам збирали бібліотечний фонд і працівників-однодумців.  І, як закономірний результат, саме ці бібліотеки і, дотепер, вважаються найкращими в місті. З 70-х починається, більш-менш, регулярне комплектування фондів з Запорізького обласного  книгокульторгу, а потім з Запорізького обласного бібліотечного колектора. Держава постійно виділяє кошти на придбання книг через книжкові магазини, канцелярські товари і передплату на періодичні видання.

     У 1952 році в місті крім двох державних  бібліотек обслуговували читачів  ще 42 книгозбірні різних систем і  відомств: 18 шкільних, 1 педінституту, 3 технікумів, 2 відділів агітації і пропаганди, 18 профспілкових і технічних. Бібліотечний фонд складав близько 225000 екземплярів.

     Кількість читачів – 23645

     Кількість відвідувань - 265480

     Кількість книговидач – 359407 екз.

     Докладніше  про міську бібліотеку №1. В штаті  – завідуюча і 4 бібліотекаря. Бібліотечний фонд розставлений за десятковою класифікацією  Троповського, виділені окремо фонди читального залу, абонементу, пересувок. Передплачувалося  70 назв журналів та 19 газет. Читачі обслуговуються по МБА. В бібліотеці був систематичний, але відсутній читацький алфавітний каталог. Сформовано тематичну картотеку газетних та журнальних статей, видавалось близько 700 бібліографічних довідок. Активно проводилися масові заходи різноманітної тематики.

     Міська  бібліотека №1 поступово починає  виконувати функції центральної, надавати методичну допомогу бібліотекам  різних систем і відомств. У 1952 році було проведено 11 одноденних семінарів, надано допомогу 28 книгозбірням міста. Йде активне соціалістичне змагання з мелітопольською міською бібліотекою ім. М.Ю.Лермонтова.

     Але приміщення було дуже маленьке і тісне, устаткування старе, немає зручних столів, пристосованих столів для книжкових виставок, читальний зал маленький і не може вмістити усіх бажаючих. Оформлена бібліотека портретами І.В. Сталіна, В.І.Леніна, Т.Шевченка, Молотова, О.С.Пушкіна,  бібліотечними плакатами, партійними лозунгами, цитатами І Сталіна,  В.І. Леніна, М.Горького.

     Своє  сьогоднішнє приміщення Центральна бібліотека змогла отримати лише у 1967 року.  В 50-х роках відкриваються  ще дві бібліотеки – на Лісках та сел. 8 березня та пункт видачі літератури на Слободці. Після централізації 1977 року – філії №4,  №3 та №6 у 1983 році.

     60-70 рокам притаманні творчий підйом, постійний пошук, запровадження  та вдосконалення форм та методів  бібліотечного обслуговування населення.  У 1965 році в міській бібліотеці  №1 гостинно відкриває двері абонемент, що обслуговує юнацтво. Виділяється окрема кімната, формується фонд,  планується та проводиться цілеспрямована робота з молодіжною аудиторією.

     Припала до душі читачам міста ще одна нова форма обслуговування – відкритий  доступ до бібліотечних фондів. Цьому передувала копітка та серйозна робота: підготовка стелажів, місця для них, відбір літератури, написання роздільників, плакатів, покажчиків. Для більш повного розкриття фондів розгортаються книжково-ілюстративні виставки та тематичні полиці. Багато читачів високо оцінили нововведення, яке дало можливість самостійно обирати необхідну літературу без допомоги бібліотекарів. Інші читачі, навпаки, не бажали відмовлятися від послуг фахівців.

     Бібліотекарі  згадують цей період в історії бібліотечної справи як незабутній, сповнений подіями час. Всі зміни та історичні етапи, видатні події в житті суспільства знаходили оперативне відображення в планах бібліотек, в тематиці книжково-ілюстративних виставок та масових заходів. Фахівці обслуговували читачів не лише в приміщенні книгозбірень, а й на робочих місцях, гуртожитках, в місцях відпочинку, вдома. У бібліотеку йшов нескінченний потік читачів, адже книга, журнал та газета були, майже,  єдиними джерелами інформації, помічником у навчанні, другом та порадником. А скільки цікавих зустрічей проходили в міських бібліотеках. Багато ветеранів Великої Вітчизняної ще були живими, працездатними, відносно здоровими, повними сил та енергії. Вони з задоволенням приходили до бібліотеки на численні зустрічі з юнацтвом. Частими гостями і друзями бібліотек були Є.М.Кунгурцев, А.І.Гончаренко, О.І.Жусова, І.І.Марченко та ін.

     Бібліотеку  неможливо уявити без літературних вечорів, читацьких конференцій, творчих  зустрічей з місцевими поетами, письменникамии, художниками, композиторами та народними майстрами. М.С.Шеремет, В.Д.Ярошенко, Я.В.Багрій, О.С.Огульчанський, В.М.Єніна, В.Ю.Лялецький дарували читачам приємні хвилини спілкування. 

     Бібліотечна мережа міста постійно розширюється. Якщо в кінці 50-х у місті нараховувалося близько 50-ти книгозбірень різних систем і відомств, то до кінця 70-х їх число наблизилося до 70-ти.

     У 1976 році в СРСР розпочалася централізація  бібліотечного обслуговування населення. Кардинальні зміни за своїм розмахом та важливістю не мали преценденту в бібліотечному будівництві. Проводилася серйозна, копітка організаційна  робота, семінари-практикуми. Централізація сприяла раціональному використанню єдиного бібліотечного  фонду ЦБС,  покращенню його складу, більш досконалому інформаційному обслуговуванню, оперативному виконанню читацьких запитів та задоволенню читацьких інтересів та потреб.

     Сьогодні  центральна бібліотека переживає якісно новий етап свого розвитку. Вона стала сучасним культурним, освітнім та інформаційним центром міста, який для жителів Бердянська є осередком доступу не тільки до суто бібліотечних, але й вітчизняних і світових інформаційних ресурсів. У наших фондах зберігається понад 128300 екземплярів, щорічна кількість читачів становить 8250 чоловік, книговидача – 103640 примірників.

     Впроваджуючи  новітні інформаційні технології, ЦБС  не відмовляється від традиційних  форм роботи з читачами. З метою  розкриття фонду, популяризації  знань, відзначення знаменних і  пам'ятних дат та відродження  національних традицій, проводяться  перегляди літератури та книжкові виставки, тематичні та літературні вечори, прем’єри та презентації книг, читацькі конференції,

     Враховуючи  роль публічної бібліотеки у житті  громади міста, а також роль глобальної мережі Інтернет як феномену взаємодії  особистості з усім суспільством одразу, Центральна бібліотека  у 2003 році вдруге прийняла участь у конкурсі проектів “Інтернет для читачів публічних бібліотек” LEAP - III, оголошений Відділом преси, освіти та культури Посольства США в Україні. Кошторис проекту близько 10 тисяч доларів США, що забезпечує придбання комп'ютерного та програмного обладнання, оплату послуг провайдера для безперешкодного доступу до Інтернету, винагороду системному адміністратору та тренінги для співробітників та користувачів.

     Становлення Інтернет-центру стало можливим внаслідок допомоги та фінансової підтримки міськвиконкому. 80 тисяч гривень були використані із максимальною ефективністю на ремонт, дизайн приміщення, оснащення надійною охоронною сигналізацією, придбання жалюзі, гарних сучасних меблів та приладів електроосвітлення.

     Від 15 серпня 2003 року колектив та читачі розпочинають відлік нового етапу в історії  бібліотеки – етапу переходу до нових технологій обслуговування користувачів, коли на додаток до традиційних друкованих ресурсів, відвідувач може безкоштовно скористатися електронною інформацією для навчання та підвищення професійного рівня, відвідати будь-яку бібліотеку в будь-якій країні не залишаючи свого міста, без перешкод отримати юридичну консультацію, знайти потрібний Закон, Положення, інструкцію, Постанову, одержати інформацію, безпосередньо , на сайті будь-якої державної установи, починаючи з Верховної Ради і закінчуючи сторінками місцевих держустанов, звернутися до міжнародних організацій та ін.

     До  послуг читачів бібліотеки – 5 робочих станцій. Відвідувачам постійно надаються консультації по користуванню Інтернетом, складаються вебліографічні списки по найбільш актуальним темам та проблемам: “Кращі пошукові системи”, “Державні органи в Інтернет”, “Енциклопедичні та довідкові ресурси глобальної мережі”, “Бібліосвіт”, “СНІД”, “Бердянськ у віртуальному світі” та інші.

     За  кошти виділені місцевою владою для  центру було придбано нову літературу по користуванню Інтернетом.

     Використовуючи  метамережу Центр проводить і масові заходи.Цікаво і змістовно пройшов День інформації “Україна і світ” до Дня Незалежності, в програму вечора до дня визволення Бердянська “И помнит мир спасенный” органічно увійшла інформаційна година “Бердянськ у віртуальному світі” та ін.

     У колектива Інтернет-центру багато планів. Це і навчання користувачів, розширення сфери послуг, збільшення розмаїття масових заходів,

     На  початку 2005 року Центральна бібліотека приймала участь в конкурсі проектів посольства США LEAP Connekt. Уже в квітні надійшло повідомлення про перемогу в конкурсі. З 01 липня 2005 року Інтернет-центр розпочав роботу за новим грантом, що забезпечує безкоштовні інтернет-послуги – безкоштовне копіювання інформації на диски, дискети та роздрукування на папері 1-2 сторінок для наших читачів.

     У 2006 році Центральна бібліотека знову прийняла участь в конкурсі проектів посольства США LEAP Connekt II.

     За  фінансової підтримки міськвиконкому у бібліотеці-філії №9 ЦБС, яка  обслуговує дітей у вересні 2005 року відкрито дитячу Інформаційно-дозвіллєву вітальню. У сучасному відремонтованому приміщенні до послуг юних громадян міста 4 робочі станції, за допомогою яких діти можуть безкоштовно подорожувати глобальною мережею одну годину на тиждень, отримувати кваліфіковану допомогу бібліотекаря-консультанта. Працівники філії для дітей пройшли стажування в Інтернет-центрі при Центральній бібліотеці, отримали методичну та практичну допомогу з питань надання бібліотечних послуг за допомогою Інтернету. Відкриття вітальні дає рівні можливості для всіх читачів до 14 років отримувати інформацію використовуючи всі наявні ресурси. Діти із задоволенням подорожують Інтернетом, готуються до уроків, заліків, контрольних та екзаменів, спілкуються з друзями.

     За  підтримки міськвиконкому в рамках святкування Всеукраїнського тижня  дитячої та юнацької книги у березні 2007 року гостинно відчинила двері Інтернет-вітальня для дітей у бібліотеці-філії №10.

     Колектив  бібліотеки-філії №9 для дітей  у 2007 році було запрошено до участі у шостому фестивалі дитячого читання “Книгоманія – 2007” в рамках Всеукраїнського вересневого Форуму видавців, який пройшов у м. Львів.

     «Книгоманія» - це національна програма пропаганди читання та популяризації книги, особливо української, розроблена президентом  Форуму Олександрою Коваль. Започаткована  у 2002 р., з 2006 р. проводиться спільно зі Святославом Вакарчуком, який пожертвував на потреби кампанії перші 50 тис. грн.

     Наша  дитяча книгозбірня визнана однією з 10-ти найкращих бібліотек України  для дітей, які прийняли активну  участь в конкурсі “Найкращий читач  України 2007”, залучили найбільшу кількість учасників, провели найяскравіші масові заходи. Ми вдячні завідуючій бібліотекою-філією Аушевій Олені Сергіївні та дружному колективу за високий професіоналізм, за творчий підхід до улюбленої справи та зичимо подальших успіхів на бібліотечній ниві.

     У 2008 році було підключено до Інтернету  бібліотеку-філію №3, яка знаходиться  у мікрорайоні 8 Березня.

     Для збереження бібліотечних фондів та розширення кола послуг, вдосконалення бібліотечного  обслуговування запроваджені послуги ксерокопіювання у центральній бібліотеці, бібліотеках-філіях №9, №10, №3, роздрук на принтері у центральній бібліотеці, бібліотеках-філіях №9, №10, №3. У 2008 році запроваджена додаткова платна послуга пошуку інформації в Інтернеті.  Це дає змогу зробити зручним перебування та роботу читачів у бібліотеці, береже їх час та створює сприятливі умови для збереження державних фондів.

     Всі бібліотеки працюють за власними творчими програмами до 2011 року. З 2008 року бібліотека-філія  №9 розробила програму для учнів 5-6 класів “Завітай до бібліотеки”, метою якої є залучення до бібліотеки та читання цієї категорії читачів. Базою для запровадження  стала школа №1, учні якої найрідше відвідують філію. В школі вдало пройшла презентація програми для вчителів та учнів,  проведено опитування школярів, ряд масових заходів та екскурсій до бібліотеки.

     В місті за підтримкою міськвиконкому успішно діє міська комплексна програма по роботі з інвалідами. Не залишилися осторонь і працівники ЦБС. У філіях організовуються постійно-діючі книжкові виставки, проводяться масові заходи відповідної тематики. 

     В бібліотеці-філії №9 сформовано банк даних про дітей з особливими потребами з якими проводяться  масові заходи, складений рекомендаційний  список літератури «Читай книги радості», організована книжково-ілюстративна виставка «Не будь байдужим до чужого горя». Для отримання правової, соціальної, медичної, освітньої інформації сформований Веб-огляд «Ти не сам у цьому світі». Батьки мають змогу переглянути в Інтернеті  матеріали про курортні, медичні та реабілітаційні центри для дітей з обмеженими можливостями.

     Бібліотеку-філію  № 10 відвідують 18 дітей-інвалідів, а  також їх батьки, працівники медико-соціального  центру «Турбота». Працівники бібліотеки допомагають дітям з обмеженими можливостями адаптуватися в суспільстві, роблять все можливе, щоб вони не почували себе самотніми. В травні 2009 року, напередодні Всесвітнього Дня захисту дітей, для дітей-інвалідів, їх батьків і працівників медико-соціального центру «Турбота» були проведені WEB-огляди «Права дітей-інвалідів в Україні», «Дельфінарії України» (дельфінотерапія для дітей з ДЦП), «Санаторії України для дітей-інвалідів».

     У червні 2009 року розпочала роботу комплексна програма «Літо в бібліотеці»  Метою Програми є реалізація прав юних громадян міста на бібліотечне обслуговування,  організація змістовного дозвілля читачів, створення позитивного іміджу бібліотечних установ. Кожного дня в дитячих бібліотеках, щотижня в інших філіях проводились різні цікаві масові заходи: конкурси, ігрові програми, презентації, літературні подорожі, бесіди, читання, огляди, тощо. Юні інтелектуали мали змогу відпочити від літньої спеки за цікавим кросвордом, ребусом, складною головоломкою, зібрати пазли, почитати улюблену книгу або журнал, поспілкуватися з однолітками в  «Ігрових куточках». Бібліотека-філія №9 запропонувала відвідувачам самому створити свою лялькову виставу. Бібліотека-філія № 4 запропонувала відвідувачам незабутню подорож по імпровізованому  «Книжковому океану». Діти залюбки допомагали ремонтувати пошкоджені книжки та журнали  у «Книжкових лікарнях».  Бібліотечні працівники зробили все можливе для того, щоб діти зрозуміли – в бібліотеці можна і варто цікаво проводити час.

     Бібліотечне краєзнавство відіграє важливу роль у сприянні духовного розвитку читачів незалежно від віку, статі, релігійних та політичних переконань. Усвідомлюючи важливість саме цієї частини бібліотечної роботи ми намагаємося розширити коло форм і методів популяризації краєзнавчої літератури. На сторінках сайту постійно публікуються поточні краєзнавчі віртуальні бібліографічні покажчики: «Нова краєзнавча література»/2006 рік/, «Бердянськ – 2006»/2007 рік, «Бердянськ – 2007»/2008 рік, «Бердянську – 180 років»/2008 рік «Бердянськ – 2008»/2009 рік . Віртуальними бібліографічними покажчиками користуються студенти та школярі при написанні рефератів та повідомлень, поціновувачі краєзнавчої літератури завжди можуть слідкувати за новинками.

     Добрі партнерські стосунки пов’язують центральну бібліотеку  з Комітетом молоді Бердянська /КМБ. Молоді люди мають активну життєву позицію, приймають участь у громадському житті міста, не байдужі до проблем бібліотеки. КМБ подарував передплату щотижневика «Фокус», який користується популярністю серед читачів .

     Разом з КМБ центральна бібліотека проводила акцію «1000 причин любить Бердянск» по відбіру кращих освідчень в любові до рідного міста. В бібліотеці на подарованому КМБ фліп-чарті читачі писали свої прозові та поетичні рядки, а у вересні до Дня Міста були підведені підсумки та урочисто нагороджені переможці акції. Гран-прі – картину художника Вельчева С.В. «Бердянск ХІХ век. Городской парк» отримала центральна бібліотека. Авторське полотно прикрасило читальний зал. Переможці отримали унікальні диски «Музыка с видом на море»(пісні бердянських виконавців) , дипломи та цінні призи.

     Розуміючи важливість проблеми поширення ВІЛ  в Україні ЦБС підтримала проект Корпусу Миру США “Навчайся і  живи”, головною метою якого є  підвищення рівня знань молоді Бердянська про ВІЛ/СНІД.  В 2009 році було заплановано  ряд масових заходів, а 1 грудня 2009 року пройшов загальносистемний день інформації-акція «Кожна людина хвора на СНІД – це окрема доля». Головною метою ми вважали розширення знань про ВІЛ/СНІД, сприяння толерантному відношенню до ВІЛ-інфікованих. На виставках, в інформаційних блоках обов’яково була розміщена інформація про те, куди має звернутися людина в Бердянську, яка підозрює в себе хворобу, що робити в випадку інфікування тощо. День інформації відвідали 466 читачів. ЦБС отримала  інформаційні матеріали, буклети від Корпусу Миру. Колективу ЦБС в урочистій обстановці волонтером Корпусу Миру Террі Беленджер вручена подяка за вагомий внесок в проект.

Форма входа
Block content
Календарь
«  Серпень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Новые фотографии

Copyright MyCorp © 2019 | Зробити безкоштовний сайт з uCoz